Themes - Twenty Fifteen - en to nl translation catalogue (93 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
nl: Het standaardthema uit 2015 is schoon, op een blog gericht en ontworpen voor een heldere indruk. TwentyFifteen heeft een eenvoudige en rechttoe-rechtaan typografie, zodat het leesbaar is op een grote verscheidenheid aan schermbreedtes en geschikt is voor vele talen. Het is ontworpen met de gedachte dat mobiel voorop staat, wat betekent dat de inhoud centraal staat, ongeacht of de bezoekers op de site komen m.b.v. een smartphone, tablet, laptop of desktop.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Fifteen
nl: TwentyFifteen

en: Swimsuit
nl: Badpak

en: Water Bottle
nl: Waterfles

en: Towels
nl: Handdoeken

en: As I watched, the planet seemed to grow larger and smaller and to advance and recede, but that was simply that my eye was tired. Forty millions of miles it was from us — more than forty millions of miles of void. Few people realize the immensity of vacancy in which the dust of the material universe swims.
nl: Terwijl ik toekeek leek de planeet groter en kleiner te worden en op te rukken en terug te trekken, maar dat was gewoon dat mijn oog vermoeid was. Veertig miljoen kilometer was het van ons verwijderd - meer dan veertig miljoen kilometer leegte. Weinigen beseffen de onmetelijkheid van de leegte waarin het stof van het materiële universum zwemt.

en: You don’t need a lot, trust us!
nl: Je hebt niet veel nodig, vertrouw ons maar!

en: What to pack for the beach
nl: Wat in te pakken voor het strand

en: Columns with a List
nl: Kolommen met een lijst

en: A boatload of people putting back came leaping out as I rushed past. The stones under my feet were muddy and slippery, and the river was so low.
nl: Een bootlading terugzettende mensen kwam tevoorschijn gesprongen toen ik voorbij snelde. De stenen onder mijn voeten waren modderig en glibberig, en de rivier was zo laag.

en: Travels
nl: Reizen

en: I faced about again, and rushed towards the approaching Martian, rushed right down the gravelly beach and headlong into the water. Others did the same.
nl: Ik keek weer om, en snelde op de naderende marsman af, recht het kiezelstrand af en halsoverkop het water in. Anderen deden hetzelfde.

en: Adventure
nl: Avontuur

en: Two Columns with Images
nl: Twee kolommen met afbeeldingen

en: City, State, 00000
nl: Stad, Staat, 00000

en: 123 Main Street
nl: 123 Hoofdstraat

en: Address
nl: Adres

en: Phone
nl: Telefoon

en: Follow us
nl: Volg ons

en: Email
nl: E-mail

en: Contact area
nl: Contactgebied

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
nl: Ons standaard 2015 thema is schoon, blog-gericht, en ontworpen voor duidelijkheid. Twenty Fifteen's eenvoudige, ongecompliceerde typografie is leesbaar op een grote verscheidenheid aan schermformaten, en geschikt voor meerdere talen.

en: A pier at sunset
nl: Een pier bij zonsondergang

en: A pier with seagulls.
nl: Een pier met zeemeeuwen.

en: A pier with a seagull.
nl: Een pier met een zeemeeuw.

en: Gallery and Description
nl: Galerij en beschrijving

en: Light Blue
nl: Licht blauw

en: Bright Blue
nl: Helder blauw

en: Blue Gray
nl: Blauw grijs

en: Dark Purple
nl: Donker paars

en: Light Pink
nl: Licht roze

en: Medium Pink
nl: Mediumroze

en: Dark Brown
nl: Donker bruin

en: White
nl: Wit

en: Light Gray
nl: Licht grijs

en: Dark Gray
nl: Donker grijs

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Een gedachte over &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nl: Geeft een reactie<span class="screen-reader-text"> op %s</span>

en: Previous post:
nl: Vorig bericht:

en: Previous
nl: Vorig

en: Next post:
nl: Volgend bericht:

en: Next
nl: Volgend

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nl: Volledige grootte

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
nl: Geplaatst op

[ctx: Used before post format.]
en: Format
nl: Weergave

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Newer Comments
nl: Nieuwere reacties

en: Older Comments
nl: Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Navigatie door de reacties

en: Blue
nl: Blauw

en: Purple
nl: Paars

en: Pink
nl: Roze

en: Yellow
nl: Geel

en: Dark
nl: Donker

en: Default
nl: Standaard

en: Header and Sidebar Background Color
nl: Achtergrondkleur header en zijbalk

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
nl: Toegepast op de header op kleine schermen en op de zijbalk op brede schermen.

en: Header and Sidebar Text Color
nl: Tekstkleur header en zijbalk

en: Base Color Scheme
nl: Standaard kleurenschema

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Fifteen vereist minimaal WordPress versie 4.1, maar je gebruikt versie %s. Upgrade WordPress en probeer het nog eens.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Menu and widgets
nl: Menu en widgets

en: Skip to content
nl: Overslaan en naar de inhoud

en: collapse child menu
nl: child-menu inklappen

en: expand child menu
nl: child-menu uitklappen

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nl: Voeg hier widgets toe om ze in de zijbalk weer te geven.

en: Widget Area
nl: Widgetgebied

en: Social Links Menu
nl: Sociale links menu

en: Primary Menu
nl: Primair menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nl: Mogelijk gemaakt door %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat er niet te vinden is waar je naar zoekt; misschien helpt zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, er waren geen overeenkomsten met je zoektermen; probeer het nog eens met wat andere zoektermen.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Start hier</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Edit
nl: Bewerken

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
nl: Verder lezen %s

en: Comments are closed.
nl: Reageren niet meer mogelijk.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s een gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachtes over &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
nl: Bekijk alle berichten van %s

en: Published by
nl: Gepubliceerd door

en: Page
nl: Pagina

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets kon worden gevonden op deze locatie; probeer het eens met de zoekfunctie.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Oei, deze pagina was niet te vinden.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nl: het WordPress team

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/
