Themes - Twenty Fourteen - en to nl translation catalogue (117 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
nl: In 2014 is het standaard thema een responsive tijdschrift site met een modern ontwerp. Om je favoriete inhoud te tonen kun je gebruik maken van een grid over een slider. Gebruik de drie widget gebieden om de site aan te passen. Verder kun je de inhoud lay-out tonen met een pagina template over de gehele breedte of kun je een auteurspagina opstellen om alle bijdragers uit te lichten. Het is nog nooit zo makkelijk geweest om een tijdschrift site te maken met WordPress.

en: GET IN TOUCH
nl: NEEM CONTACT OP

en: Don’t hesitate to reach out.
nl: Aarzel niet om contact op te nemen.

en: GOT A QUESTION?
nl: HEB JE EEN VRAAG?

en: Write title…
nl: Schrijf titel..

en: Contact
nl: Neem contact op met

en: Read More
nl: Lees meer

en: Clouds
nl: Wolken

en: Photo of a cloudy mountain
nl: Foto van een bewolkte berg

en: Streetscape
nl: Straatbeeld

en: Photo of a streetscape
nl: Foto van een straatbeeld

en: Bridge
nl: Brug

en: Photo of a bridge
nl: Foto van een brug

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Photo of a sunset
nl: Foto van een zonsondergang

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
nl: Hier zijn wat foto's van mijn allertijden favoriete bestemmingen.

en: Traveling Nostalgia
nl: Reizende nostalgie

en: Summary
nl: Samenvatting

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
nl: Dit jaar was geheel gewijd aan het westelijk halfrond. Ik maakte een maandenlange roadtrip door de V.S. en Canada, en bezocht ook Mexico, Brazilië en Colombia.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
nl: In 2012, breidde ik mijn reizen uit naar Europa. Ik bracht tijd door in Polen, Duitsland, Italië, Frankrijk en Spanje.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
nl: Mijn eerste jaar van reizen. Ik bezocht China, Thailand, Japan, en India.

en: List
nl: Lijst

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
nl: Ik heb naar meer dan 60 landen gereisd, en heb onderweg veel vrienden gemaakt. Ik maakte deze site om de herinneringen bij te houden die ik in mijn jaren van reizen gemaakt heb.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
nl: Hallo, mijn naam is Joan. Ik ben gepassioneerd door schrijven, reizen, en fotografie.

en: A person standing in front of a lake
nl: Een persoon die voor een meer staat

en: About
nl: Over

en: White
nl: Wit

en: Light Gray
nl: Lichtgrijs

en: Medium Gray
nl: Medium grijs

en: Dark Gray
nl: Donker grijs

en: Black
nl: Zwart

en: Green
nl: Groen

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Een gedachte over &ldquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
nl: Pagina in volledige breedte

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
nl: Auteurspagina

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
nl: Tag archieven: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: Post format to show:
nl: Berichtenformaten om te tonen:

en: Number of posts to show:
nl: Aantal te tonen berichten:

en: Title:
nl: Titel:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
nl[0]: Deze galerij bevat <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s afbeelding</a>.
nl[1]: Deze galerij bevat <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s afbeeldingen</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
nl: Meer asides

en: More galleries
nl: Meer galerijen

en: Galleries
nl: Galerijen

en: More links
nl: Meer links

en: More quotes
nl: Meer uitspraken

en: Quotes
nl: Citaten

en: More audio
nl: Meer audio

en: More videos
nl: Meer video's

en: Videos
nl: Video's

en: More images
nl: Meer afbeeldingen

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
nl: Gebruik deze widget om je recente Asides, Quotes, Videos, Audio, Afbeeldingen, Galerijen en Link berichten te tonen.

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
nl: <span class="meta-nav">Volgend bericht</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
nl: <span class="meta-nav">Vorig bericht</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
nl: Berichten navigatie

en: Next &rarr;
nl: Volgende &rarr;

en: &larr; Previous
nl: &larr; Vorige

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
nl: Toon tag niet op de front end.

en: Tag Name
nl: Tag naam

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
nl: Voor een uitgebreide handleiding en meer tips & trucs, bezoek de <a href="%s">Twenty Fourteen documentatie</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
nl: Verbeter je site ontwerp door <a href="%s">uitgelichte afbeeldingen</a> te gebruiken voor berichten waar je de nadruk op wil leggen (ook bekend als thumbnails). Dit geeft je de mogelijkheid een afbeelding met je bericht te koppelen zonder het aan de inhoud toe te voegen. Twenty Fourteen gebruikt uitgelichte afbeeldingen voor berichten en pagina's&mdash;boven de titel&mdash;en in het uitgelichte inhoud gedeelte van de beginpagina.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
nl: De homepage kan 6 uitgelichte berichten prominent in beeld brengen in een grid of een slider, op basis van een <a href="%1$s">tag</a>; je kunt de tag en lay-out veranderen in <a href="%2$s">Weergave &rarr; Aanpassen</a>. Wanneer er geen bericht met de tag overeenkomt, zullen <a href="%3$s">sticky berichten</a> getoond worden.

en: Grid
nl: Raster

en: Layout
nl: Lay-out

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
nl: uitgelicht

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
nl: Gebruik een <a href="%1$s">tag</a> om berichten uit te lichten.Wanneer er geen bericht met de tag overeenkomt, zullen <a href="%2$s">sticky berichten</a> getoond worden.

en: Featured Content
nl: Uitgelichte inhoud

en: Background may only be visible on wide screens.
nl: Achtergrond wordt wellicht alleen getoond bij brede schermen.

en: May only be visible on wide screens.
nl: Is wellicht alleen zichtbaar op brede schermen.

en: Display Site Title &amp; Tagline
nl: Toon site titel &amp; tagline

en: Site Title Color
nl: Site titelkleur

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Fourteen vereist minimaal WordPress versie 3.6. Je gebruikt versie %s. Upgrade en probeer het opnieuw.

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: Primary Menu
nl: Primair menu

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
nl: Zoeken

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
nl: Pagina %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
nl[0]: %d artikel
nl[1]: %d artikelen

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Appears in the footer section of the site.
nl: Verschijnt in het footer gedeelte van de site.

en: Footer Widget Area
nl: Footer widget gebied

en: Additional sidebar that appears on the right.
nl: Extra zijbalk die aan de rechterkant wordt weergegeven.

en: Content Sidebar
nl: Inhoud zijbalk

en: Main sidebar that appears on the left.
nl: Hoofd-sidebar die getoond wordt aan de linkerkant.

en: Primary Sidebar
nl: Primaire zijbalk

en: Secondary menu in left sidebar
nl: Secondair menu in de linker zijbalk

en: Top primary menu
nl: Primair top-menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het nog eens met wat andere keywords.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%s">Start hier</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Pages:
nl: Pagina's:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
nl: Bewerken

en: % Comments
nl: % reacties

en: 1 Comment
nl: 1 reactie

en: Leave a comment
nl: Een reactie plaatsen

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
nl: Reactie navigatie

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
nl: Categorie archieven: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
nl: Alle berichten van %s

en: Archives
nl: Archieven

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijkse archieven: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks archief: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijks archief: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets gevonden is op deze locatie. Probeer het eens met een zoekopdracht?

en: Not Found
nl: Niet gevonden
